Da er det duket for del 2 i miniserien om lykke.
Mens noen mennesker har en tendens til å være naturlig lykkeligere enn andre, er det sannsynligvis grep vi kan ta for å stimulere følelse av lykke og kultivere et meningsfullt liv.
Det er særlig viktig å følge mål som ikke er diktert av andre eller ytre krav, men mål som stammer fra en indre og iboende motivasjon. Vi opplever mening når vi vokser og utvikler oss som menneske, men hvis utviklingen hele tiden baserer seg på en sammenligning med andre, blir det ofte mer slitsomt enn meningsfullt. Hvis vi klarer å etablere et engasjement som kommer innenfra, vil det som regel gi langt bedre avkastning enn forfølgelse av ytre mål som å tjene mer penger, oppnå høyere status og flere fordeler i livets bokholderi.
Det er mange studier som antyder at mennesker som fokuserer mye på å tjene penger og anskaffe seg nye ting, lett mister oversikten og evnen til å nyte det de har eller det de gjør. Dette er sannsynligvis den vanligste livsfellen vi mennesker går i, og istedenfor å akkumulere stadig flere ting og tilkjempe oss lønn og andre fordeler, er det beste tipset for et godt liv å praktisere takknemlighet for det vi har og sette pris på prosessen og veien til målet (som er selve livet) istedenfor å være på stadig jakt mot noe nytt.
Takk for at du er Patreon-supporter, og velkommen til andre del i miniserien om lykke.



