#88 – Valgenes slagside

Mens vi tradisjonelt sett har tenkt at valgfrihet er et gode, viser det seg at for mange valg etablerer seg på vår livskvalitet som en ondartet svulst.

Hør hele episoden her

Psykologiprofessor Barry Schwartz har skrevet boken The paradox of choice, som også er tittelen på hans TED-foredrag. Her påpeker han det paradoksale i at vi ikke opplever mer frihet jo flere valg vi har. Vi blir heller ikke lykkeligere av stor valgfrihet. Valgfrihet er i hele tatt et ord som kan virke nærmest motstridende dersom vi dykker ned i valgets psykologi. Imidlertid er forestillingen om at mange valg er et gode som gir frihet og muligheter og dermed et godt liv veldig utbredt. Men dette er en «sannhet» med veldig mange modifikasjoner. For hvis vi har mange alternativer, blir vi lett handlingslammet, mer misfornøyde med våre valg og opplever større grad av skyldfølelse dersom resultatet av vår beslutning ikke blir optimalt.

Han forteller også hvordan han gir elevene 20 % mindre lekser enn tidligere i karrieren – ikke fordi elevene har blitt mindre smarte eller flittige, men fordi de må ta så mange flere valg som er sentrale for identiteten deres.

Mens vi tradisjonelt sett har tenkt at valgfrihet er et gode, viser det seg at for mange valg etablerer seg på vår livskvalitet som en ondartet svulst. Problemet er tiltagende fordi vi lever i overflod med stadig flere valg. Velkommen til en ny episode om valgets kvaler her på SinnSyns mentale helsestudio.

Sondre Risholm Liverød
Sondre Risholm Liverød er psykolog og spesialist i klinisk voksenpsykologi. Han jobber som terapeut og teamleder ved en poliklinikk for gruppepsykoterapi ved Sørlandet sykehus i Kristiansand. Han driver nettmagasinene WebPsykologen.no og Psykolog.com, som sikter på å formidle psykologi på en anvendelig måte gjennom artikler og videoforedrag. Han underviser i utviklingspsykologi ved Universitetet i Agder. I 2016 ga han ut boken «Selvfølelsens psykologi», og i 2017 kom boken «Jeg, meg selv og selvbildet». I 2018 ble «Psykologens journal» publisert på Cappelen Damm. Denne boken beskriver psykologens møte med livets store spørsmål. I regi av WebPsykologen.no har Sondre også en podcast som heter SinnSyn. Her publiserer han ukentlige foredrag og samtaler om psykologi, filosofi og livssyn. I forbindelse med «Psykologens journal» har Sondre hatt mange samtaler med Pastor Rune Tobiassen. En del av disse samtalene er spilt inn på en podcast som heter «Pastoren & Psykologen». Alle podcastene er tilgjengelige på WebPsykologen.no, iTunes og en del andre plattformer. På YouTube har WebPsykologen en egen kanal hvor Sondre har publisert over 100 videoer. Ønsker du å følge aktiviteten, er det fortrinnsvis WebPsykologens Facebook-side som holder deg oppdatert.