En annen ting som styrer livet vårt, uten at vi eksplisitt regner med dette når vi evaluerer oss selv, er medfødt sensitivitet. Her er det gjort en studie med 500 barn som blir utsatt for et litt voldsomt stimuli, noe de ikke har sett før. 20 % av barna reagerer ganske kraftig på dette, med høy hjertefrekvens og andre markør for stress – mange gråter voldsomt. 40 % av barna var helt i andre enden av spekteret, og reagerte nesten ikke. Under rette omstendigheter, klarte de sensitive barna seg bedre enn de andre, men i stressende miljøer, var de mer utsatt for stressrelatert lidelser og angst. Vi har medfødte disposisjoner som påvirker oss på godt og vondt, og hvis vi vet om dette, kan vi kalkulere med denne informasjonen på vei gjennom livet. Det handler om å vite litt mer om hva som rører seg under panseret på vår egen psyke. Velkommen til tredje og siste del i miniserien om «psykens teater».
Tusenvis av ting påvirker alt vi tenker føler og foretar oss uten at vi er klar over det. Her er andre del i en miniserie om alt som foregår i kulissene på vår egen psyke. Hør eller se hele episoder om denne tematikken på mitt «Mentale treningsstudio» på https://www.patreon.com/sinnsyn .
På Patreon kan du altså abonnere på SinnSyns mentale treningsstudio, og som abonnent av SinnSyn får du tilgang til masse ekstra episoder av SinnSyn, bøkene mine som lydbøker, meditasjonsveiledning, masse videoforedrag og mye mer. Velkommen til et dypdykk i menneskets sjelsliv.